tel. +48 32 441 80 97
Poniedziałek nieczynne
44-200 Rybnik ul. Raciborska 16
Plaza@KantoryRybnik.pl
aktualizacja : 2020-03-13 21:21:04
Ceny detaliczne
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
Izrael szekelILS1 1.04501.1880

Nowy szekel jest oficjalną walutą Izraela i Autonomii Palestyńskiej, został wprowadzony do obiegu 1 kwietnia 1985 roku zastępując "starego" szekla. Nazwa waluty pochodzi od hebrajskiego "ważyć". W starożytności szekel był jedną z podstawowych jednostek wagi. O szeklu można przeczytać m.in. w Biblii, 30 srebrników, które Judasz otrzymał za wydanie Jezusa, to najprawdopodobniej właśnie szekle. W I-II wieku miały miejscu powstania Żydów przeciwko Cesarstwu Rzymskiemu, bito wtedy szekle, które miały być symbolem niezależności politycznej i ekonomicznej od Rzymu, stąd też dzisiejsza nazwa waluty Izraela.

We wrześniu 2014 roku wszedł w obieg nowy banknot o nominale 50 szekli, zapoczątkował on wydanie nowej, trzeciej, serii tej waluty. Jako kolejne zostało wprowadzone 200 szekli (w grudniu 2015 roku), a pod koniec 2017 roku zostaną wydane banknoty o nominałach 20 i 100 szekli. Banknoty trzeciej serii noszą portrety wybitnych poetów hebrajskich, których życie jest splecione z historią odrodzenia narodu izraelskiego na własnej ziemi. Do Izraela można zabrać także dolary amerykańskie, w wielu miejscach jest możliwa płatność tą walutą. CIEKAWOSTKA: Karnit Flug, pierwsza kobieta prezes izraelskiego banku, urodziła się w Polsce.

Banknoty
Aktualne banknoty
Wygląd kantoru

Kantory Rybnik Plaza


Centrum Handlowe Plaza

Czynne
poniedziałeknieczynne
wtoreknieczynne
środanieczynne
czwarteknieczynne
piąteknieczynne
sobotanieczynne
niedzielanieczynne
Facebook | Regulamin | Polityka cookies
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.