tel. +48 32 441 80 97
Poniedziałek nieczynne
44-200 Rybnik ul. Raciborska 16
Plaza@KantoryRybnik.pl
aktualizacja : 2020-01-29 09:20:54
Ceny detaliczne
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
BiH MarkaBAM12.11002.3500

Waluta obowiązująca w Bośni i Hercegowinie to marka zamienna. Była ona od początku swojego powstania w 1998 roku ściśle związana z marką niemiecką w stosunku 1:1.

W obiegu znajduje się pięć różnych nominałów: 10, 20, 50, 100 i 200 marek.

Banknoty: 50 feningów, 1 marka i 5 marek wyszły z obiegu i przestały być prawnymi środkami płatniczymi kolejno w: 2003, 2009 i 2010 roku.

1 marka = 100 fenów lub feningów

CIEKAWOSTKA: Bośnia i Hercegowina składa się z dwóch składowych części: Republiki Serbskiej oraz Federacji Bośni i Hercegowiny. Posiadają wspólną walutę, markę bośniacką, jednak niektóre nominały wydawane są w różnych wersjach dla poszczególnych regionów – różnią się motywy i postaci na banknotach. Wyjątek stanowi 200 marek, które są wydawanie w jednej szacie graficznej. Wszystkie wydane przez Bank Centralny banknoty ważne są w całej Bośni i Hercegowinie.

Wiele monet i banknotów wydawanych przez Bank Centralny posiada błędy w pisowni. Mimo tego do chwili obecnej oficjalnie jeden banknot został wydany w wyniku pomyłki, jednak było ich zdecydowanie więcej. Najczęstsze błędy to pismo łacińskie zamiast cyrylicy czy pomyłki w pisowni imion lub nazwisk.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych o Bośni i Hercegowinie

• Obywatele Polski nie są zobowiązani do posiadania wizy na pobyt nieprzekraczający 90 dni.

• MSZ ostrzega przed kradzieżami dokumentów i wartościowych przedmiotów. Nie zaleca się trzymania wszystkiego w jednym miejscu oraz pozostawiania aut w miejscach ogólnodostępnych z plecakami i torbami w środku.

• Nie istnieją ograniczenia dotyczące wwozu i wywozu pieniędzy. Należy jednak zadeklarować każdą kwotę powyżej 2.500 EUR. Przy dużych kwotach może być konieczne udokumentowanie pochodzenia środków pieniężnych.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Banknoty
Aktualne banknoty
Wygląd kantoru

Kantory Rybnik Plaza


Centrum Handlowe Plaza

Czynne
poniedziałeknieczynne
wtoreknieczynne
środanieczynne
czwarteknieczynne
piąteknieczynne
sobotanieczynne
niedzielanieczynne
Facebook | Regulamin | Polityka cookies
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.