Zgoda na pliki cookie
Pliki cookie, które używamy na stronie pozwalają na poprawne jej funkcjonowanie oraz analize statystyki.
Opcjonalne pliki: Google Analytics.
Wymagane pliki: PHP Session
Kurs lew bułgarski kantor Plaza w Rybniku
Aktualizacja : 2024-04-19 20:21:55
Ceny detaliczne
Waluta Kupno Sprzedaż
Bułgaria LewBułgaria Lew BGN
2.1500
2.5000

Lew jest oficjalną walutą Bułgarii.

Początkowo Bułgarski Bank Narodowy był państwowym bankiem centralnym podlegającym nadzorowi Ministra Finansów, obsługującym budżet państwa i działalność gotówkową rządu oraz prowadził bankowość typową dla banku komercyjnego, jednak bez prawa do emisji banknotów. Ustawa o utworzeniu Bułgarskiego Banku Narodowego uchwalona w 1885 roku, zreorganizowała bank, rozszerzając jego autonomię i upoważniając go do drukowania banknotów. W tym samym roku bank wyemitował pierwsze bułgarskie pieniądze.

Podczas wojen (1912-1918) Bułgarski Bank Narodowy został zmuszony do niemal bezgranicznego pożyczania pieniędzy rządowi i zwiększania emisji banknotów. Lew bułgarski w krótkim czasie bardzo stracił na wartości, a przywrócenie jej zajęło później dziesięć lat. W rezultacie, w 1928 roku, przy wsparciu Komitetu Finansowego Ligi Narodów, Bułgarii przyznano dużą pożyczkę, której celem było ustabilizowanie lewa, wzmocnienie kapitału Bułgarskiego Banku Narodowego oraz likwidacja długu rządu wobec banku.

W czasie II wojny światowej bank znowu został zmuszony do udzielenia pożyczki rządowi i musiał poradzić sobie z ponowną deprecjacją lewa. Reforma z 1947 roku o bankach upaństwowiła prywatne banki, a system bankowy został przekształcony w model sowiecki i działał tak do końca lat osiemdziesiątych. Bułgarskiemu Bankowi Narodowemu powierzono świadczenie wszystkich usług finansowych. Bank ten również został bezpośrednio podporządkowany Radzie Ministrów i Ministrowi Finansów.

Powrót bułgarskiego systemu bankowego do zasad gospodarki rynkowej stał się możliwy dopiero w 1991 roku, kiedy weszły w życie dwie ustawy: ustawa o handlu, która przywróciła podstawy prawne bankowości komercyjnej i nowa ustawa o Bułgarskim Banku Narodowym, która przywróciła autonomię banku i przejął on nadzór nad bankami. W 1997 roku kolejna ustawa o BNB zastąpiła poprzednią i zreorganizowano system monetarny.

Najpierw bułgarski lew był związany z marką niemiecką, a od 1999 roku - z euro, w wysokości 1,95583 lewa za 1 euro.

Bułgaria uzyskała członkostwo Unii Europejskiej w 2007 roku i tym samym zadeklarowała przyjęcie euro. Spekulacje w sprawie dołączenia Bułgarii do strefy wspólnoty walutowej wskazywały rok 2019 jako najpóźniejszą datę, jednak nadal nie ma żadnej oficjalnej informacji na ten temat.

1 lewa = 100 stotinek

UWAGA: W Bułgarii należy uważać z wymianami pieniędzy w lokalnych kantorach. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, gdy kwota wypłacona klientowi była niższa niż faktyczna. Niektóre kantory pobierają również prowizje. Z tego względu zachęcamy przed wakacjami udać się do naszego kantoru Rybnik Plaza i zakupić lewa bułgarskiego w najbardziej atrakcyjnej cenie. W sezonie, gdy zainteresowanie walutą jest duże, warto wcześniej zadzwonić i zarezerwować potrzebną ilość waluty Bułgarii. Po powrocie z wczasów można również sprzedać to co pozostało.

Więcej przydatnych informacji na temat cła, wiz i innych spraw związanych z wyjazdami znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Aktualne banknoty

awers 100 bgn
rewers 100 bgn
awers 100 bgn
rewers 100 bgn
awers 50 bgn
rewers 50 bgn
awers 50 bgn
rewers 50 bgn
awers 50 bgn
rewers 50 bgn
awers 20 bgn
rewers 20 bgn
awers 20 bgn
rewers 20 bgn
awers 20 bgn
rewers 20 bgn
awers 10 bgn
rewers 10 bgn
awers 10 bgn
rewers 10 bgn
awers 10 bgn
rewers 10 bgn
awers 5 bgn
rewers 5 bgn
awers 5 bgn
rewers 5 bgn
awers 5 bgn
rewers 5 bgn
Kursy walut nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i mogą być interpretowane wyłącznie jako informacja.
© 2023 Kantor Plaza Rybnik
Firma