tel. +48 32 441 80 97
Środa nieczynne
44-200 Rybnik ul. Raciborska 16
Plaza@KantoryRybnik.pl
aktualizacja : 2020-03-06 11:17:55
Ceny detaliczne
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
Bułgaria LewBGN1 2.15002.2800

Lew jest oficjalną walutą Bułgarii.

Początkowo Bułgarski Bank Narodowy był państwowym bankiem centralnym podlegającym nadzorowi Ministra Finansów, obsługującym budżet państwa i działalność gotówkową rządu oraz prowadził bankowość typową dla banku komercyjnego, jednak bez prawa do emisji banknotów. Ustawa o utworzeniu Bułgarskiego Banku Narodowego uchwalona w 1885 roku, zreorganizowała bank, rozszerzając jego autonomię i upoważniając go do drukowania banknotów. W tym samym roku bank wyemitował pierwsze bułgarskie pieniądze.

Podczas wojen (1912-1918) Bułgarski Bank Narodowy został zmuszony do niemal bezgranicznego pożyczania pieniędzy rządowi i zwiększania emisji banknotów. Lew bułgarski w krótkim czasie bardzo stracił na wartości, a przywrócenie jej zajęło później dziesięć lat. W rezultacie, w 1928 roku, przy wsparciu Komitetu Finansowego Ligi Narodów, Bułgarii przyznano dużą pożyczkę, której celem było ustabilizowanie lewa, wzmocnienie kapitału Bułgarskiego Banku Narodowego oraz likwidacja długu rządu wobec banku.

W czasie II wojny światowej bank znowu został zmuszony do udzielenia pożyczki rządowi i musiał poradzić sobie z ponowną deprecjacją lewa. Reforma z 1947 roku o bankach upaństwowiła prywatne banki, a system bankowy został przekształcony w model sowiecki i działał tak do końca lat osiemdziesiątych. Bułgarskiemu Bankowi Narodowemu powierzono świadczenie wszystkich usług finansowych. Bank ten również został bezpośrednio podporządkowany Radzie Ministrów i Ministrowi Finansów.

Powrót bułgarskiego systemu bankowego do zasad gospodarki rynkowej stał się możliwy dopiero w 1991 roku, kiedy weszły w życie dwie ustawy: ustawa o handlu, która przywróciła podstawy prawne bankowości komercyjnej i nowa ustawa o Bułgarskim Banku Narodowym, która przywróciła autonomię banku i przejął on nadzór nad bankami. W 1997 roku kolejna ustawa o BNB zastąpiła poprzednią i zreorganizowano system monetarny.

Najpierw bułgarski lew był związany z marką niemiecką, a od 1999 roku - z euro, w wysokości 1,95583 lewa za 1 euro.

Bułgaria uzyskała członkostwo Unii Europejskiej w 2007 roku i tym samym zadeklarowała przyjęcie euro. Spekulacje w sprawie dołączenia Bułgarii do strefy wspólnoty walutowej wskazywały rok 2019 jako najpóźniejszą datę, jednak nadal nie ma żadnej oficjalnej informacji na ten temat.

1 lewa = 100 stotinek

Ministerstwo Spraw Zagranicznych o Bułgarii:

• Od 2007 roku swobodny wjazd i wyjazd na teren Bułgarii jest możliwy dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Polacy mogą przebywać w tym kraju 90 dni w przeciągu 6 miesięcy. Podróże możliwe są na podstawie ważnych dowodów osobistych i paszportów.

• Samochodem można poruszać się na podstawie polskiego prawa jazdy. W zamian winiet naklejanych na szyby samochodów, zostały wprowadzone winiety elektroniczne, możliwe do kupienia online.

• W Bułgarii należy uważać z wymianami pieniędzy w lokalnych kantorach. Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, gdy kwota wypłacona klientowi była niższa niż faktyczna. Niektóre kantory pobierają również prowizje.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Banknoty
Aktualne banknoty
Wygląd kantoru

Kantory Rybnik Plaza


Centrum Handlowe Plaza

Czynne
poniedziałeknieczynne
wtoreknieczynne
środanieczynne
czwarteknieczynne
piąteknieczynne
sobotanieczynne
niedzielanieczynne
Facebook | Regulamin | Polityka cookies
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.