tel. +48 32 441 80 97
Poniedziałek nieczynne
44-200 Rybnik ul. Raciborska 16
Plaza@KantoryRybnik.pl
aktualizacja : 2020-03-13 21:21:04
Ceny hurtowe
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
Australia DolarAUD12.55002.6300
Ceny detaliczne
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
Australia DolarAUD1 2.35002.5500

Dolar australijski to oficjalna waluta Australii, Kiribati, Nauru i Tuvalu oraz wysp: Tasmanii, Norfolk, Bożego Narodzenia, Kokosowych, Heard i McDonalda, Ashmore i Cartiera, a także stacji naukowych na Antarktydzie: Mawson i Davis.

Australia jest jednym z największych producentów złota na świecie, więc siła dolara australijskiego jest ściśle uzależniona od jego ceny. Kiedy cena złota rośnie, dolar umacnia się. AUD jest również związany z tolerancją na ryzyko i jest postrzegana jako miernik ryzyka. Kiedy tolerancja na ryzyko rośnie, dolar australijski wzmacniania się, gdy tolerancja na ryzyko spada – słabnie.

Australijski bank 1 września 2017 roku wprowadził do obiegu nowy banknot polimerowy o nominale 5 dolarów. Każdy nominał nowej serii będzie przedstawiał różne gatunki australijskiej akacji oraz rodzimych ptaków. Nowe banknoty będą w obiegu równolegle z banknotami starej emisji.

CIEKAWOSTKA: Australia była pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono polimerowe banknoty wystarczająco trwałe, żeby zostać na stałe w obiegu. Miało to miejsce w 1990 roku. Wcześniej, jeszcze w latach osiemdziesiątych, swoich sił w tworzeniu banknotów polimerowych próbowało Haiti oraz Kostaryka – nadruk jednak szybko się zmywał i całość stawała się bezużyteczna.

Technologa banknotów polimerowych została opracowana w Australii przez Bank Rezerwy i CSIRO. Powodem była chęć zwiększenia zabezpieczeń banknotów oraz zmniejszenie ilości fałszerstw. Banknoty polimerowe mają dodatkową zaletę - są bardziej trwałe niż papierowe.
Trwałość banknotów to szczególnie „palący” problem dla krajów, w których klimat jest bardzo ciepły. Za Australią do obiegu banknoty polimerowe zaczęły wprowadzać kraje afrykańskie. Do 2018 roku miało je już ponad 50 państw na całym świecie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych o Australii
• Obywatele Polski wybierający się w podróż służbową lub rekreacyjną na okres do trzech miesięcy muszą posiadać wizę, którą można uzyskać bezpłatnie przez internet.
• Na drogach w Australii obowiązuje ruch lewostronny. Przepisy drogowe są bardzo przestrzegane ze względu na wysokie i surowe kary za wykroczenia. Polscy kierowcy mogą poruszać się po drogach na podstawie międzynarodowego prawo jazdy lub polskiego, które bezwzględnie musi być przetłumaczone w Australii przez uprawnionego tłumacza.
• Nie ma limitu przewozu gotówki, jednak wszystkie ilości powyżej 10 tysięcy AUD należy wcześniej zgłosić.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Banknoty
Aktualne banknoty
Wygląd kantoru

Kantory Rybnik Plaza


Centrum Handlowe Plaza

Czynne
poniedziałeknieczynne
wtoreknieczynne
środanieczynne
czwarteknieczynne
piąteknieczynne
sobotanieczynne
niedzielanieczynne
Facebook | Regulamin | Polityka cookies
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.