tel. +48 32 441 80 97
Poniedziałek nieczynne
44-200 Rybnik ul. Raciborska 16
Plaza@KantoryRybnik.pl
aktualizacja : 2020-03-14 11:21:45
Ceny hurtowe
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
USA dolarUSD13.80004.1500
Ceny detaliczne
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
USA dolarUSD1 3.80004.1500
Ceny bilonów (USD dolar : banknoty 1 $)
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
USA dolarUSD13.75004.1500
Wystawiamy dowody kupna i sprzedaży walut dla firm

Na tej podstronie znajdą Państwo aktualny kurs hurtowy i detaliczny dolara amerykańskiego.

Dolar amerykański to oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Portoryko, Mikronezji, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe, Bonaire, Saby i Sint Eustatius.

Nazwa "dolar" ma swój początek w 1519 roku w Czechach. Wtedy w kopalniami srebra rozpoczęto bicie srebrnej monety o nazwie Joachimstaller. Z czasem przyjęła się skrócona nazwa taller czy talar, od której pochodzi współczesny dolar.

To, co obecnie nazywa się dolarem, jest faktycznie banknotem Rezerwy Federalnej, a informacja o tym jest zamieszczona w górnej części każdego z nominałów. Federalne Rezerwy nie są organem rządowym, są całkowicie prywatne. Ten prywatny koncern bankowy ma wyłączne prawo do produkcji dolara amerykańskiego, a raczej obligacji rezerwy federalnej (długu) zwanego dolarem amerykańskim. Teraz, gdy rząd USA chce lub potrzebuje pieniędzy, nie może po prostu "mieć" pieniędzy. Każdy banknot jest długiem wobec Rezerwy. Kiedy rząd USA chce pieniędzy, Departament Skarbu drukuje obligacje (weksle i zobowiązania) i "sprzedaje" je do Rezerwy Federalnej, która daje w zamian banknoty. Tak więc pieniądze rządu Stanów Zjednoczonych to instrumenty dłużne należne Rezerwie Federalnej.

Obecnie w obiegu znajdują się dolary o nominałach od 1 dolara do 100 dolarów (1$, 2$, 5$, 10$, 20$, 50$ i 100$), które są dodrukowywane podczas nowych emisji.

Skład papieru na którym są drukowane dolary amerykańskie nie jest do końca znany. Wiadomo, że głównymi składnikami są bawełna i len, a pozostałe są tajemnicą. Ponadto w banknoty wtapia się nitki, aby uniemożliwić ich podrobienie.

Rząd Stanów Zjednoczonych nigdy nie wycofał żadnego z banknotów.

CIEKAWOSTKA: Departament Skarbu USA w 2020 roku planuje wprowadzić w obieg banknoty o nominałach $5, $10 i $20 z wizerunkami kobiet, które zasłużyły się dla historii Stanów Zjednoczonych.

Banknoty
Aktualne banknoty
Wygląd kantoru

Kantory Rybnik Plaza


Centrum Handlowe Plaza

Czynne
poniedziałeknieczynne
wtoreknieczynne
środanieczynne
czwarteknieczynne
piąteknieczynne
sobotanieczynne
niedzielanieczynne
Facebook | Regulamin | Polityka cookies
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.