tel. +48 32 441 80 97
Poniedziałek nieczynne
44-200 Rybnik ul. Raciborska 16
Plaza@KantoryRybnik.pl
aktualizacja : 2020-03-13 21:21:04
Ceny detaliczne
WalutaJedn.KupnoSprzedaż
ZEA DirhamAED1 1.02001.1500

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich (AED) to waluta sztywno powiązana z dolarem amerykańskim (USD): 1 USD = 3,678 AED. Jest to waluta stosunkowo nowa, ponieważ powstała dopiero w 1973 roku. Wcześniej poszczególne emiraty posługiwały się walutami Kataru lub Bahrajnu.

Chociaż giełdowe notowania waluty są najczęściej podobne do polskiego złotego, w Emiratach Arabskich istnieje więcej nominałów papierowych: 5, 10, 20, 50, 100, 200 (bank zaprzestał dodruku, nominał jest powoli wycofywany z obiegu), 500 i 1000. Najpopularniejsze monety to: 1 dirham, 50 i 25 flisów – wszystkie inne monety spotykane są sporadycznie. 1 dirham to w przeliczeniu 100 flis.

CIEKAWOSTKA: Moneta 1 dirham ma identyczne rozmiary, jak mająca dwanaście razy mniejszą wartość moneta 1 peso filipińskiego. Ze względu na podobieństwo, peso wrzucane jest do automatów do gier, znajdujących się na terenie Emiratów, co powoduje spore straty dla ich właścicieli. Inne monety o takich samych rozmiarów to 50 baisów obowiązujących w Omanie (OMR), 50 rupii pakistańskich (PKR) oraz 1 dirham marokański (MAD).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych o Zjednoczonych Emiratach Arabskich
• Według polskiego MSZ ZEA należy do krajów z najniższym stopniem przestępczości pospolitej. Należy jednak pamiętać o potencjalnym ryzyku ataków terrorystycznych, ze względu na niespokojną sytuację w Jemenie.
• Na podstawie ważnego paszportu (musi byś ważny minimum 6 miesięcy do przodu) obywatele Polski mogą korzystać z ruchu bezwizowego na okres do 90 dni. ZEA nie honoruje paszportów tymczasowych! Półroczny pobyt w kraju dopuszczany jest w celach turystycznych, naukowych, kulturalnych lub w ramach spotkań z rodziną i znajomymi.
• Nie istnieją żadne ograniczenia wynikające z wwożeniem do kraju pieniędzy. Jedynie wszystkie kwoty od 40 tys. AED wymagają wypisania odpowiedniej deklaracji. Uwaga! Osoby do 18 roku życia nie mogą przewozić kwot powyżej 40 tys. AED.
• Ze względu na obyczaje tego kraju arabskiego poza miejscami turystycznymi zabronione jest noszenie krótkich spódnic, spodenek (zarówno u kobiet jak i u mężczyzn) oraz strojów kąpielowych. Publiczne okazywanie uczuć nie jest w Emiratach akceptowane – może nawet skutkować karą grzywny lub pozbawienia wolności!
• Najlepszymi momentami do odwiedzenia ZAE jest wiosna, jesień lub zima. Latem temperatura osiąga nawet 40 stopni Celsjusza, co zazwyczaj jest uciążliwe dla obcokrajowców.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Banknoty
Aktualne banknoty
Wygląd kantoru

Kantory Rybnik Plaza


Centrum Handlowe Plaza

Czynne
poniedziałeknieczynne
wtoreknieczynne
środanieczynne
czwarteknieczynne
piąteknieczynne
sobotanieczynne
niedzielanieczynne
Facebook | Regulamin | Polityka cookies
Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.