Aktualizacja : 2022-08-29 16:21:50
Ceny detaliczne
WalutaKupnoSprzedaż
RPA RandRPA Rand ZAR
0.1800
0.3200

Rand południowoafrykański to waluta, która w Republice Południowej Afryki została wprowadzona w 1961 roku, zaraz po ogłoszeniu przez kraj niepodległości, zastępując tym samym wcześniejszego funta południowoafrykańskiego.

1 rand = 100 centów. Banknoty, które znajdują się obecnie na rynku to 10, 20, 50, 100, 200 randów. Z kolei monety wydawane są w nominałach 10, 20 i 50 centów oraz 1, 2, 5 randów.

Banknoty na rewersie przedstawiają Wielką piątkę Afryki: nosorożca czarnego, słonia sawannowego, lwa, bawoła i lamparta. Na awersie spotykamy portret Nelsona Mandeli, który jest znanym na całym świecie zdobywcą Pokojowej Nagrody Nobla.

CIEKAWOSTKI:

- Na terenie RPA używa się oficjalnie aż 11 języków, jednak to angielski jest uznawany za urzędowy.

- Nazwa waluty „rand” pochodzi od nazwy pasma górskiego Witwatersrand, gdzie znajdują się złoża zarówno złota, srebra i platyny, ale również uranu.

- To z RPA pochodzi jedna z najbardziej popularnych złotych monet – Krugerrand. Jest on oficjalnym prawnym środkiem płatniczym, jednak ma zbyt dużą wartość aby można go było spotkać w obrocie pieniężnym. Sama nazwa monety pochodzi od połączenia dwóch słów „Kruger” (od nazwiska prezydenta panującego w latach 80. i 90. XIX w.) oraz „rand” (nazwa waluty).

CŁO

Większe kwoty wwożone na teren Republiki Południowej Afryki należy zadeklarować. Podczas pobytu obcokrajowiec, w tym obywatel Polski, może wymienić lub wywieźć jedynie kwotę, która została zgłoszona podczas wjazdu. Jeżeli była na terenie kraju podejmowana praca zarobkowa, trzeba posiadać legalne potwierdzenie pochodzenia pieniędzy, w innym wypadku pieniądze mogą zostać zarekwirowane przez służby celne.

Więcej przydatnych informacji na temat cła, wiz i innych spraw związanych z wyjazdami znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Aktualne banknoty

awers 10 zar
rewers 10 zar

awers 20 zar
rewers 20 zar

awers 50 zar
rewers 50 zar

awers 100 zar
rewers 100 zar

awers 200 zar
rewers 200 zar

Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.