Aktualizacja : 2023-05-31 11:29:26
Ceny Hurtowe
WalutaKupnoSprzedaż
Norwegia korona Norwegia korona NOK
0.3200
0.3780
Ceny detaliczne
WalutaKupnoSprzedaż
Norwegia koronaNorwegia korona NOK
0.3100
0.4200

Korona norweska to oficjalna waluta Norwegii od 1914 roku, w którym nastąpiło rozwiązanie Skandynawskiej Unii Monetarnej. Używana jest na terenie Norwegii oraz w Svalbard, które jest terytorium zależnym znajdującym się w Arktyce.

Narodowy Bank Norwegii (Norges Bank) od 2017 roku wydaje nową serię banknotów, w której, tak jak dużo państw na świecie, odchodzi od ukazywania wizerunków ludzi. Nominały w odróżnieniu od tych, które wyszły z obiegu, są utrzymane w jasnych, intensywnych kolorach, co sprawia, że cały projekt jest ceniony pod względem wizualnym. Na rewersach znajdują się obrazy stylizowane na impresjonistyczne.

- 50 koron (kolor zielony) - zarówno awers jak i rewers przedstawia latarnię morską,

- 100 koron (kolor czerwony) - awers przedstawia statek Gokstad, a na rewersie znajduje się kontenerowiec oraz gwiazdozbiór Oriona,

- 200 koron (kolor niebieski) - awers przedstawia dorsza, z kolei rewers to łódź rybacka,

- 500 koron (kolor pomarańczowy) - awers przedstawia statek ratowniczy Stavanger, a rewers to platforma olejowa,

- 1000 koron (kolor fioletowy) - awers przedstawia falę na wzburzonym morzu, a rewers horyzont.

Norwegia, podobnie jak Szwecja, w 2012 roku wycofała z użycia ostatnią z będących w obiegu monet øre. Aktualne monety to: 1, 5, 10 i 20 koron.

CIEKAWOSTKI:

- Korona Norweska oficjalnie używana jest w Norwegii i Svalbard, jednak nieformalnie można nią zapłacić również w wielu sklepach przygranicznych na terenie Szwecji oraz Finlandii oraz w niektórych portach w Danii. Zakupy zagraniczne są popularne ze względu na wysokie podatki przy zakupie alkoholu i papierosów w Norwegii.

Aktualny kurs korony norweskiej Rybnik można sprawdzić w tabeli powyżej lub zadzwonić do nas. Przy ilości hurtowej zachęcamy do negocjacji ceny korony norweskiej. Nasze kantory oprócz pozostających w obiegu nominałów korony norweskiej zajmują się skupem nieaktualnych już banknotów. Stara korona norweska ma inną cenę niż aktualna, dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub odwiedzenia odpowiedniej zakładki na naszej stronie internetowej.

Więcej przydatnych informacji na temat cła, wiz i innych spraw związanych z wyjazdami znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Nieaktualna korona norweska - co zrobić, gdy zalega nam nieaktualna waluta Norwegii?
2021-10-01

Aktualne banknoty

awers 50 nok
rewers 50 nok

awers 100 nok
rewers 100 nok

awers 200 nok
rewers 200 nok

awers 500 nok
rewers 500 nok

awers 1000 nok
rewers 1000 nok

Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.