Aktualizacja : 2023-05-31 13:21:15
Ceny Hurtowe
WalutaKupnoSprzedaż
Dania Korona Dania Korona DKK
0.5200
0.5720
Ceny detaliczne
WalutaKupnoSprzedaż
Dania KoronaDania Korona DKK
0.4000
0.6300

Korona duńska to waluta, która używana jest na terenie Danii, Grenlandii oraz Wysp Owczych. Korona jako jednostka monetarna jest wynikiem stworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej, do której należały: Dania, Szwecja i Norwegia. Choć po rozpadzie unii każdy kraj ma swoją walutę, to nazywa „korona” pozostała.

Korona duńska została wprowadzona za panowania Chrystiana IX (około 1900 roku). Dania na mocy traktatu z Maastricht jest krajem całkowicie zwolnionym z obowiązku wprowadzenia euro.

1 korona składa się ze 100 øre. Monety będące w obiegu to 50 øre oraz 1, 2, 5, 10, 20 koron. Dawniej istniało więcej monet øre, jednak zostały one ostatecznie wycofane ze względu na postępującą inflację. Banknoty będące obecnie w obiegu to emisja z 2009 roku. Wszystkie nominały przedstawiają duńskie mosty i prehistoryczne znaleziska. Grafiki mają pokazać powiązania między przeszłością a teraźniejszością. Przeszłość ukazana jest przez pięć charakterystycznych prehistorycznych obiektów, znalezionych w pobliżu mostów, a teraźniejszość przez same mosty.

Duńskie banknoty drukowane są na papierze bawełnianym, który jest o wiele bardziej odporny na zniszczenia niż zwykły papier. Ponadto dzięki temu kolory są bardziej wyraziste. Zabezpieczeniem na banknotach są okienka z ruchomym wzorem fali, hologram, który odbija światło w różnych kolorach, znak wodny i ukryta nitka zabezpieczająca.

CIEKAWOSTKI:

- Na Wyspach Owczych, oprócz oficjalnie używanych koron duńskich, w obiegu znajduje się ich lokalny odpowiednik, emitowany również przez Duński Bank Narodowy. Dotyczy to jedynie banknotów, dlatego waluta nie ma osobnego kodu waluty ISO.

- Grenlandia również chciała wprowadzić własną walutę, zgodnie z ustawą z 2006 roku, która weszła w życie rok później. Jednak w 2010 roku nowo wybrany rząd Grenlandii poinformował, że nie będzie wprowadzać koron grenlandzkich.

CŁO: Jak informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w przypadku wwożenia lub wywożenia środków pieniężnych przekraczających równowartość 10.000 euro należy ten fakt zgłosić w duńskim Urzędzie Podatkowym.

Więcej przydatnych informacji na temat cła, wiz i innych spraw związanych z wyjazdami znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Aktualne banknoty

awers 500 dkk
rewers 500 dkk

awers 1000 dkk
rewers 1000 dkk

awers 100 dkk
rewers 100 dkk

awers 200 dkk
rewers 200 dkk

awers 50 dkk
rewers 50 dkk

Kursy walut przedstawione na stronie nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i stanowią wyłącznie informację dla klientów. W przypadku braku waluty w kantorze, zostanie ona zamówiona.